اخبار و مقالات

پودر قهوه یا دانه قهوه

پودر قهوه یا دانه قهوه بهتر است

کدام یک بهتر است؟ پودر قهوه یا دانه قهوه!

یکی از دلایل تهیه و استفاده قهوه، استخراج اجزای خوش طعم و مزه و روغن های درون دانه قهوه است. و به این خاطر قهوه را آسیاب می کنیم تا سطح بیشتری از قهوه با آب گرم در تماس باشد تا بتواند مولفه های طعمی را از آن بخوبی استخراج کنیم.

اکثر مردم قهوه آسیاب شده را خریداری و استفاده می کنند، که علت آن بیشتر به خاطر سادگی در استفاده، دسترسی آسان و اینکه برای  تهیه آن نیازی به صرف زمان ، توانایی و تجهیزات اضافی نخواهد بود.

که این تقریبا تمام جنبه ی مثبت استفاده قهوه از پیش آسیاب شده (پودر قهوه) است؛ سهولت و راحتی!

و اما دلایلی وجود دارند که توصیه به خرید و استفاده قهوه از پیش آسیاب شده نمی شود و در ادامه به بررسی اجمالی آن ها خواهیم پرداخت.

 

 اکسیژن

عطر و طعم های فرار متفاوت زیادی، در سلول های درون دانه قهوه رست شده، وجود دارد. بلافاصله پس از آسیاب ، عطرهای فرار آزاد شده و با اکسیژن موجود در هوا واکنش می دهند (اکسیداسیون). و در زمان اندکی پس از آسیاب کردن دانه قهوه، مقداری از عطر (آروما) خود را از دست می دهند.

– رطوبت

روغن های موجود در قهوه، محلول در آب هستند. و سعی بر آن است که این روغن ها از دانه قهوه استخراج شوند. اما این واقعیت یک مشکل بزرگ برای قهوه آسیاب شده به شمار می آید. هنگامی که قهوه آسیاب شده در معرض رطوبت محیط قرار می گیرد، بلافاصله شروع به رقیق شدن روغن می کند.

– دی اکسید کربن (CO۲)

با افزایش سطح تماس قهوه با محیط، با آزاد سازی گاز دی اکسید کربن با سرعت بیشتری مواجه می شویم. در طول فرایند رست ، دی اکسید کربن زیادی خارج می گردد. از آنجا که دانه های قهوه دارای منافذ بازی هستند، بخشی از آن طی فرایند خنک شدن از بین می رود. با این وجود بخش زیادی از آن درون سلول های دانه قهوه محبوس می شوند. این دی اکسید کربن نقش مهمی در آزاد سازی روغن های درون دانه قهوه دارد.

مساله اینست که افزایش سطح تماس پس از آسیاب، باعث آزاد سازی بیشتری از دی اکسید کربن در قهوه می گردد.

– درجه آسیاب

هنگام استفاده از، قهوه از قبل آسیاب شده، با محدودیت در نوع استفاده و روش دم کردن قهوه مواجه می شوید. به عنوان مثال اگر دانه قهوه را تهیه کنید و برای هر بار استفاده آن را آسیاب کنید، می توانید مقداری از آن را برای قهوه فرانسوی خود با درجه آسیاب درشت، یا آسیاب ریز مخصوص ماشین اسپرسو بزنید.

از آنجا که مقدار کمی قبل از هربار استفاده، آسیاب می شود، می توان درجه آسیاب را در صورت تمایل تغییر داد. حتی ساده ترین دستگاه های آسیاب قهوه به شما امکان کنترل درجه آسیاب قهوه را می دهند.

اگر تابحال از قهوه تازه آسیاب شده، استفاده نکرده باشید، متوجه هیچگونه تفاوتی نخواهید شد. اما اگر دانه قهوه خریداری نمایید و سپس چند دقیقه قبل از دم کردن قهوه خود، آن را آسیاب نمایید، طعم بسیار قوی تر و مزه های منحصر بفرد انواع قهوه ها برای شما ملموس تر خواهد شد.

با وجود تمام این مسائل بین دانه قهوه و پودر قهوه، هنوز هم برخی آسیاب قهوه را تلاشی اضافی و غیر ضروری تصور می نمایند که این دلیلی برای کاهش استفاده از دانه قهوه خواهد بود. در حالی که تنها ۱ الی ۲ دقیقه زمان لازم است تا برای هر بار استفاده، قهوه آسیاب شود.

عامل دیگر کاهش استفاده از دانه قهوه، مشکل تمیز کردن دستگاه آسیاب و اینکه برخی افراد، مایل به بودن وسایل اضافی در آشپزخانه خود نیستند. شما می توانید مدل دستگاه آسیاب تان را به گونه ایی انتخاب نمایید که علاوه بر کارایی آسان، کوچک و مقرون به صرفه نیز باشد.

از جمله پیشنهادهای مجموعه شاران، آسیاب قهوه مدل N600 می باشد، که برای استفاده خانگی طراحی شده است و دارای کارایی بالا و کم صدایی می باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *